Další pomocník pro štíhlé břicho - stahovací prádlo

Nejen speciální cviky, ale i stahovací prádlo dokáže zajistit štíhlé břicho. Hlavně v minulosti se dbalo na útlý pas.

Od antiky k 20. století

Která žena v antickém Řecku měla nejštíhlejší pas, byla považována za nejkrásnější. Postavu ve tvaru přesýpacích hodin někdejším kráskám zajistil kruh, který si obepínaly těsně okolo pasu. To zdůraznilo boky a hrudník, tedy plodnost ženy. 

V raném středověku podobné praktiky vymizely a objevily se znovu až v renesanci. Stahovací prádlo v podobě korzetu vzniklo v Itálii a poprvé ho povinně zavedla na francouzském dvoře královna Kateřina Medicejská. Její dámy si musely šněrovat pas, aby byly co nejútlejší. Nejstarší, dodnes dochovaný korzet je z roku 1562.

Okolo roku 1600 se Španělky šněrovaly s cílem dosáhnout i plochého hrudníku, ale to byl extrém, pak už se zase co nejvíce stahoval pas. 

První korzety byly vyztužené velrybími kosticemi nebo rákosem a pevně se utahovaly vzadu. Služebnictvo je ráno šněrovalo dámám a v jistých historických epochách i pánům. Vepředu si šněrovaly korzety chudší ženy, které neměly komornou. Viktoriánská doba přišla se zpevněním korzetů ocelovými pruty. Musely se pod ně oblékat tenké košilky, aby ocel ve styku s potem nezrezavěla.

Teprve období po 1. světové válce přineslo osvobození od tradičních korzetů a ženy začaly nosit podprsenku a podvazkový pás. Dnešní žena, která chce zvýraznit nebo zeštíhlit svou siluetu, volí stahovací prádlo - kalhotky, košilku či punčocháče. Ty svou funkci plní také dobře a díky moderním materiálům či konstrukci jsou i pohodlné.

Funkční prádlo 21. století

Vývoj stahovacího prádla jde však mnohem dál. Přečtěte si například, co ženy prozradily o kompresních kalhotách.

Cviky na břicho určitě nic nenahradí, ale než pořádně zaberou, anebo k různým příležitostem, určitě je dobré použít funkční prádlo, které vytvaruje problematické partie, zpevní břicho a zdůrazní na postavě to nejhezčí. 

(Informace o historii stahovacího prádla byly převzaty z webu Bellinda.cz.)

Novinky

Nejúčinnější cviky na břicho a stehna

Také vás trápí kila navíc na břichu a stehnech? Pak patříte mezi velkou skupinu žen i mužů, kteří chtějí svou postavu vylepšit. Jaké cviky vám pomohou?


Trik pro efektivní zkracovačky

Zkracovačky jsou skvělé pro posílení horní části břišních svalů, často však nadměrně namáhají krční páteř. Poradíme vám, jak tento oblíbený cvik na břicho provádět efektivně.


Další pomocník pro štíhlé břicho - stahovací prádlo

Nejen speciální cviky, ale i stahovací prádlo dokáže zajistit štíhlé břicho. Hlavně v minulosti se dbalo na útlý pas.